Domuztepe Kazıları

Domuztepe Kahramanmaraş ili, Pazarcık ilçesi, Narlı beldesi sınırları içinde yer almaktadır. Yerleşim 1994 yılında Amerikalı bir ekip tarafından yörede gerçekleştirilen yüzey araştırmasında keşfedilmiş; ekip başkanı Prof. Dr. Elisabeth Carter tarafından 1995 yılında kazılmaya başlanmıştır. Kendisinin 2008 yılında emekli olmasından sonra Manceshter Üniversitesi'nden Prof. Dr. Stuart Campbell başkanlığı devralmış ve 2012 yılına kadar sürdürmüştür. 2013 yılında İngiliz-Amerikan kazı heyeti Domuztepe kazılarını kendi rızalarıyla Hacettepe Üniversitesi arkeoloji bölümünden Doç. Dr. Halil Tekin'e devretmiştir.

Domuztepe yaklaşık 20 hektarlık genişliğiyle Yakın Doğu'da bilinen en büyük Neolitik yerleşme olma özelliğine sahiptir. Öte taraftan geçmiş yıllarda yürütülen kazılar sayesinde burada Seramikli Neolitik dönemin tüm evrelerinin var olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Geç Neolitik dönemin en karakteristik evresi olan Halaf döneminin Domuztepe'de güçlü bir biçimde temsil edildiği bilinmektedir.

2013 yılında arazi çalışmaları gerçekleştirilmeyen Domuztepe'de yüzey ayrıntılı biçimde taranmış ve gelecek yıllarda kazıların sağlıklı biçimde yürütülebilmesi için ön hazırlıklar yapılmıştır.

2013 Domuztepe Kazı Heyeti