Yayınlar
   

Anadolu'da Bulunan Suriye Kökenli Mühürler ve Mühür Baskıları

Prof. Dr. Armağan ERKANAL tarafından hazırlanan kitap 1994 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından basılmıştır. İlgili kitap hakemli ve uluslararası alan indeksinde yer almaktadır. 


 

   

İ. Metin Akyurt ve Bahattin Devam Anı Kitabı:
Eski Yakındoğu Kültürleri Üzerine Araştırmalar

1991 yılında Nusaybin Girnavaz kazı aracına düzenlenen menfur bombalı saldırı sonucu şehit olan Bölümümüz Doktora öğrencileri İ. Metin AKYURT ve Bahattin DEVAM'ın anısına Bölümümüz öğretim elemanlarının editörlüğünde hazırlanan ve Arkeoloji-Sanat Yayınları tarafından 1995 yılında basılan kitap içinde farklı disiplinlerde 47 makale yer almaktadır.

   

M.Ö. 2. Binde Anadolu'da Ölü Gömme Adetleri

İ. Metin AKYURT tarafından Doktora tezi olarak hazırlanmış ve kendisinin şehit edilmesinden sonra Bölümümüz öğretim elemanları tarafından elden geçirilerek yayına hazırlanmış ve 1998 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından basılmıştır.


 

   

Panaztepe II

Prof. Dr. Sevinç GÜNEL tarafından hazırlanan kitap 1999 yılında Türk Tarih Kurumu tarafından basılmıştır. İlgili kitap hakemli ve uluslararası alan indeksinde yer almaktadır.


 

   

Hayat Erkanal'a Armağan:
Kültürlerin Yansıması

Bölümümüzün kuruluş aşamasından itibaren uzun yıllar Lisans ve Lisans Üstü öğretimine katkıda bulunan Prof. Dr. Hayat ERKANAL'ın 65. Yaş Gününe armağan edilmek üzere Bölümümüz elemanlarının editörlüğünde hazırlanan ve farklı disiplinlere ait toplam 109 makalenin bulunduğu kitap Homer Kitabevi tarafından 2006 yılında basılmıştır.
 

   

Batı Anadolu ve Doğu Akdeniz Geç Tunç Çağı Kültürleri Üzerine Yeni Araştırmalar

24-25 Nisan 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen sempozyumun bildirilerinin bir kısmı Üniversitemiz tarafından 2008 yılında basılmıştır.


 

   

Gökçeada:
Kuzeydoğu Ege'nin Rüzgarlı Bahçesi

Prof. Dr. Halime HÜRYILMAZ tarafından hazırlanan ve Gökçeada'yı tanıtan kitap 2006 yılında Gökçeada Belediyesi tarafından basılmıştır.


 

 

   

Eski Anadolu Madenciliği:
Arkeolojik Verilerin Işığı Altında Başlangıcından Demir Çağı'na Kadar

Doç. Dr. Halil Tekin tarafından hazırlanan "Eski Anadolu Madenciliği: Arkeolojik Verilerin Işığı Altında Başlangıcından Demir Çağı'na Kadar" başlıklı kitabı 2015 yılında Bilgin Kültür ve sanat yayınları tarafından yayımlanmıştır.


 

 

   

Tarihöncesinde Mezopotamya

Doç. Dr. Halil Tekin tarafından hazırlanan Tarihöncesinde Mezopotamya başlıklı kitap 2017 yılında Bilgin Kültür ve Sanat Yayınları tarafından yayımlanmıştır.


 

   

Madeni Eser Tipolojisi

Doç. Dr. Halil Tekin tarafından hazırlanan "Madeni Eser Tipolojisi" başlıklı kitabı 2018 yılında Bilgin Kültür ve sanat yayınları tarafından yayımlanmıştır.


 

 

   

Tarihöncesinde Türkiye’de Neler Oldu?

Türkiye’nin İlk Köyleri, İlk Köylüleri

Doç. Dr. Halil Tekin tarafından hazırlanan "Tarihöncesinde Türkiye'de Neler Oldu?" başlıklı kitap 2022 yılında Bilgin Kültür Sanat Yayınlarınca basılmıştır.